« Powrót do poprzedniej strony

Sposób, w jaki trzymasz długopis

Sposób w jaki trzymasz długopis

 

Na co wpływa sposób, w jaki trzymasz długopis? Sprawdź, czy robisz to poprawnie

Zastanawiasz się prawdopodobnie, na co może mieć wpływ sposób, w jaki trzymasz długopis? Czy oprócz charakteru pisma i jego czytelności ma to jeszcze jakieś znaczenie? Oczywiście, że ma, przede wszystkim na Twoje samopoczucie. Zły chwyt długopisu, pióra, czy kredki powoduje nadwyrężenie ręki, ale nie tylko, w dalszej kolejności skutkiem nieprawidłowego chwytu może być ból kręgosłupa. Jeżeli w ciągu dnia długopis jest nieodłącznym towarzyszem Twojej pracy, sprawdź, czy trzymasz go poprawnie, być może znajdziesz właśnie przyczynę nieokreślonych dotąd bóli głowy czy kręgosłupa.

Poprawne trzymanie długopisu – charakterystyka

Poprawny chwyt długopisu czy kredki zakłada, że długopis znajduje się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, który przytrzymuje go na właściwym miejscu. Najczęściej długopis opiera się na styku palca wskazującego a kciuka, jednak niektórzy preferują bardziej pionową względem kartki pozycję, co również zaliczane jest do poprawnego chwytu. Z reguły nie zastanawiamy się nad tym, jak chwytamy ołówek czy długopis, gdyż robimy to automatycznie. Chwyt opanowujemy jeszcze w dzieciństwie i pozostaje on z nami na zawsze. Obecnie od najmłodszych lat kładzie się już duży nacisk na to, aby dziecko uczyło się oprawnego chwytu kredki, gdyż złe nawyki mogą opóźnić naukę pisania, a także wpłynąć na niekorzystne skutki niepoprawnego chwytu w późniejszych latach, o czym była mowa już wcześniej.

Chwyt pisarski i jego odmiany

Prawidłowy chwyt pisarski rozwija się u dzieci od 4 nawet do 14 roku życia, wcześniej mówimy o chwytach prymitywnych. Poprawny chwyt pisarski występuje w kilku charakterystycznych odmianach:

Skutki nieprawidłowego trzymania długopisu

Nieprawidłowe trzymanie długopisu może mieć wymienione niżej skutki:

Jeżeli zaobserwujesz u siebie lub swojego dziecka nieprawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego zwróć na to uwagę. Sam możesz zastosować różnego rodzaju triki wymuszające zmianę chwytu, natomiast dziecko warto mobilizować do zmiany, można również zaopatrzyć je w specjalne nakładki na kredki, które wymuszają poprawny układ palców a tym samym prawidłowy chwyt.

Zachęcamy do sprawdzenia wybranych kategorii w naszym sklepie – ołówki reklamowe, długopisy metalowe, długopisy eco.

Sprawdź też inne poradniki