Nie od dziś wiadomo, że długopis długopisowi nierówny. Różne kolory, kształty, elementy wykończenia to tylko niektóre cechy, które wpływają na atrakcyjność długopisu. Oprócz wyglądu zewnętrznego wiele osób dużą wagę przykłada do wkładu, a w tej kategorii niekiedy chętnie wybierane są cienko piszące długopisy. W czym tkwi ich fenomen, że zyskały spore grono sympatyków?
Cienkie długopisy – dlaczego są tak uwielbiane
Rodzaj wkładu oraz kolor tuszu mają ogromne znaczenie podczas pisania. Lejące się długopisy prowadzące grubą kreskę zazwyczaj się rozmazują i pozostawiają brudny ślad na ręku. Szczególnie da się to zauważyć podczas konieczności szybkiego robienia notatek, gdzie tusz nie nadąża z wyschnięciem, zanim znów przejedziemy po nim dłonią, w celu zapełnienia kolejnej linijki tekstu. Cienki wkład do długopisu ma to do siebie, że nie rozmazuje się, łatwiej się prowadzi, a zapisana kartka jest bardziej czytelna. Bardzo cienkie długopisy zyskały wielu zwolenników wśród estetów, którym zależy na jakości pisma oraz komforcie użytkowym.
Sztuka ma to do siebie, że ogranicza ją tylko kreatywność. Malowanie farbami nie robi już takiego wrażenia, teraz na topie jest rysowanie długopisem! Bardzo cienkie długopisy wykorzystywane są do tworzenia portretów, szkiców, a nawet pejzaży, a takie obrazy prezentują się naprawdę zjawiskowo. Dodatkowo cienki wkład do długopisu jest niezastąpiony, jeżeli chodzi o tworzenie geometrycznych wzorów i prowadzenie linii z użyciem linijki, dlatego chętnie wykorzystują go architekci i projektanci wnętrz.
W szkole nauczyciele dużą wagę przykładają do estetycznego prowadzenia zeszytów oraz ładnego pisma. Cienki długopis z pewnością może ułatwić wykonywanie notatek na lekcji, a należy też zauważyć, że jest bardzo praktyczny. Cienki wkład do długopisu jest wydajniejszy, gdyż odpowiednio dozuje ilość tuszu, dlatego się nie rozmazuje. Takie wkłady są również bardzo popularne, dlatego można się w nie zaopatrzyć w każdym sklepie i w razie konieczności szybko wymienić. Fajne długopisy do szkoły dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, co jest przydatne w podkreślaniu najważniejszych treści notatek.
Bardzo cienkie długopisy
Dzieci to bardzo wymagający użytkownicy artykułów piśmienniczych. Większą uwagę przykładają do wyglądu długopisu niż do rodzaju wkładu. Niemniej cienkie długopisy sprawdzą się podczas nauki pisania, gdyż łatwiej prowadzi się je po kartce. Wybierając dobry długopis dla dziecka, warto zwrócić uwagę, aby zachęcał do pisania. Można więc zdecydować się na plastikowy długopis z ciekawym nadrukiem lub logo ulubionej marki. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli się dziecku wyróżnić, są papierowe długopisy. Mimo że coraz częściej spotykane, to wciąż jeszcze nie tak powszechne, dlatego dziecko z pewnością wzbudzi nim zazdrość wśród rówieśników.
Istnieje podstawowa różnica między długopisami charakteryzującymi się cienką budową korpusu, a tymi które wyróżnia cienko piszący wkład. Mowa tu o dwóch różnych cechach omawianego narzędzia piśmienniczego. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami bywa kwestią gustu czy chęci zachowania danej estetyki. Cienko piszące długopisy nie zawsze mają przewagę nad tymi z grubiej kreślącym wkładem.
W przypadku długopisów reklamowych znacznie częściej stosuje się np. wkłady 1 mm (są one standardem) niż te cieńsze 0,7 mm, ponieważ są one bardziej drapiące i mogą niszczyć papier. Sytuacja ta ulega zmianie, kiedy pod lupę weźmiemy długopisy żelowe – tam rzeczywiście stosuje się długopisy 0,5 mm – 0,7 mm ze względu na to, że żelowe długopisy piszą bardziej płynnie. W przypadku rozlewania długopisów nie ma znaczenia grubość kulki, a sama jakość wkładu.