« Powrót do poprzedniej strony

Budowa długopisu

Długopisy – każdy z nich korzysta w szkole, w pracy i w domu, ale mało kto zastanawia się jak są zrobione. Nieskomplikowana konstrukcja oraz prostota w użytkowaniu sprawia, że długopis jest najchętniej wybieranym artykułem piśmienniczym. Stanowi także ciekawy nośnik reklamy, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach. Warto poznać zasady jego działania, co może się przydać w sytuacjach awaryjnych, kiedy wkład się nagle zatnie lub przestanie pisać.

Budowa długopisu Budowa długopisu

Jak działa długopis?

Minęły już czasy, kiedy na rynku dostępne były jednakowe długopisy w podstawowej wersji i rozmazującym się tuszem. Teraz rodzajów długopisów jest naprawdę wiele i różnią się one między sobą kształtem, materiałem z jakiego są wykonane, a także budową. Większość długopisów ma podobną konstrukcję, która składa się z korpusu, wkładu i skuwki. W niektórych znajduje się również sprężyna oraz ukryty mechanizm wysuwu, dzięki czemu można schować wkład. Budowa wkładu do długopisu jest jeszcze prostsza. To nic innego jak cienka rurka wypełniona gęstym tuszem i zakończona metalową końcówką z niewielką kulką w środku. To ta niepozorna kuleczka jest odpowiedzialna za to, że długopis pisze i nie wylewa się z niego tusz. Cała konstrukcja jest nieskomplikowana, dlatego długopis jest genialnym w swojej prostocie, artykułem piśmienniczym.

Jak złożyć długopis?

Niektóre długopisy mają wymienne wkłady, dzięki czemu mogą służyć na długo i nie trzeba ich wyrzucać. Z pewnością każdy z nas miał kiedyś ten jeden ulubiony długopis, do którego czuł sentyment i nie chciał się z nim rozstawać. Wymiana wkładu w tym przypadku pozwoliła się nim cieszyć na dłużej, dopóki się nie gubił lub nie zniszczył. Jeżeli wiadomo już jak powstaje długopis, to nie powinno być problemów z wymianą wkładu z tuszem. To zadanie jest nieskomplikowane pod warunkiem, że włożymy do korpusu wszystkie elementy w tej samej kolejności. Chodzi tu głównie o to, aby podczas wyjmowaniu wkładu nie wypadły poszczególne części mechanizmu wysuwu oraz aby umieścić w odpowiednim miejscu sprężynę. To tyle, jeżeli chodzi o to, jak złożyć długopis.

Rodzaje długopisów Rodzaje długopisów

Rodzaje długopisów

Rynek artykułów piśmienniczych jest tak zróżnicowany, że długopisy przybierają różne formy. Nawet zwykłe długopisy plastikowe przyciągają wzrok mnogością kolorów, nadrukami oraz kształtem, dlatego nie można o nich powiedzieć, że są nudne. W nieco bardziej eleganckiej wersji występują długopisy metalowe, które wyglądem mogą przypominać markowe pióro. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na nich również umieścić spersonalizowany nadruk z logo firmy, dlatego mogą stanowić ciekawy gadżet promocyjny. Budzącym niemałe kontrowersje jest długopis papierowy. Korpus wykonany jest z tektury, dlatego z pewnością przypadną do gustu miłośnikom ekologicznych i niestandardowych rozwiązań, którzy chcą się wyróżnić. Rodzaj długopisu można dopasować do własnych preferencji, a możliwość wymiany wkładu sprawi, że być może stanie się on ulubionym gadżetem do pisania, który będzie służył przez długi czas.

Sprawdź też inne poradniki