« Powrót do poprzedniej strony

Triki z długopisem dla początkujących

Lead: Pen spinning to szkoła trików, w której używa się długopisów lub ołówków. Penspinnerzy wykorzystują długopis do kręcenia w dłoniach, obracają nim między palcami czy zwinnie podrzucają w różnych kombinacjach. Jak nauczyć się podstawowych trików?

Pen spinning powstał najprawdopodobniej w latach 80. ubiegłego wieku w Japonii. Studenci zaczęli wykonywać proste triki z długopisem i następnie je udoskonalać i rozbudowywać. Dzięki rozwojowi internetu możliwe stało się dzielenie wiedzą i popularyzowanie tego specyficznego rodzaju żonglerki.

 

Triki z długopisem

 

Zasady pen spinningu

Pen spinning może uprawiać każdy niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy sprawności ruchowej. Najważniejszą cechą dobrych pen spinnerów jest cierpliwość i umiejętność skupienia się. Wykonywanie trików w rękach z długopisem na początku jest trudne i wymaga wykonania wielu powtórzeń, żeby się udały. Dlatego osoby niecierpliwe szybko zniechęcą się do pen spinningu. Ci, którzy poświęcą wystarczająco dużo czasu na naukę z pewnością będą odczuwać dużą satysfakcję, kiedy w końcu perfekcyjnie wykonają trik z długopisem.

Zaawansowani penspinnerzy używają specjalnie zmodyfikowanych długopisów, które pozwalają na komfortowe i efektywne wykonywanie trików. Takie długopisy składają się najczęściej z wielu części pochodzących z innych artykułów piśmienniczych. W żargonie penspinnerów składanie długopisów wykorzystywanych do wykonywania trików nazywa się moddingiem. Nie ma jednego, najlepszego modelu dla penspinnerów – każdy z nich kupuje lub samodzielnie składa długopis według swoich preferencji i przyzwyczajeń.

Jakie są najlepsze długopisy do pen spinningu dla osób, które chcą zacząć wykonywać triki?

Tak naprawdę na początku można kręcić jakimkolwiek długopisem, ołówkiem czy markerem. Nie musi być to model z konkretnego materiału, o określonej wadze czy kształcie. Pierwszych trików można się uczyć na zwykłym biurowym długopisie czy ołówku wyciągniętym z domowej szuflady. Najłatwiej jednak będzie się uczyć trików z długopisami z cięższymi, metalowymi końcówkami i posiadającymi antypoślizgowe gumki na końcu.

 

Podstawowe sztuczki z długopisem

Swoją przygodę z pen spinningiem należy zacząć od opanowania podstawowych trików, które penspinnerzy nazywają fundamentalnymi. Jednym z nich jest “Thumb Around”, który polega na obracaniu długopisu w dłoni o 360 stopni. Żeby wykonać tę ewolucję, należy przyjąć pozycję wyjściową, czyli chwycić pewnie długopis palcem środkowym, wskazującym i kciukiem. Palec środkowy powinien leżeć na środkowej części długopisu, kciuk na około ¾ długości, a palec wskazujący przy końcu. Następnie należy zdecydowanie ruszyć palcem środkowym do siebie i jednocześnie odgiąć jak najbardziej palec wskazujący, żeby wprawić długopis w ruch. Długopis powinien płynnie obrócić się wokół kciuka. Gdy zatoczy on pełne koło, należy pewnie chwycić go palcem wskazującym, uniemożliwiając upadek na ziemię.

Sprawdź też inne poradniki