« Powrót do poprzedniej strony

Kto wymyślił pierwszy długopis?

Kto wymyślił pierwszy długopis?

 

Kto wymyślił pierwszy długopis?

Zastanawiałeś się kiedyś, kto wynalazł długopis – najpopularniejsze narzędzie piśmiennicze, bez którego nawet dziś, w czasach powszechnej komputeryzacji trudno się obejść? Długopis obecny jest w życiu każdego dnia, używamy go w domu, w szkole, na studiach, w pracy, w urzędzie, u lekarza, a nawet na wakacjach. Dziś, kiedy niemal każdy ma w domu komputer/laptop, smartfon, czy tablet długopis wciąż jest niezastąpiony i towarzyszy nam w codziennych obowiązkach. Szybkie zapisanie notatki, skrzętne przygotowywanie dalekosiężnych planów, krótka notatka na lodówkę dla męża/żony – długopis umożliwia nam wygodne i sprawne zapisywanie na papierze rzeczy mniej lub bardziej ważnych. Komu więc zawdzięczamy obecność w naszym życiu tego niezastąpionego narzędzia?

Prosty wynalazek, który odmienił życie ludzi na całym świecie

W 1938 roku węgierski dziennikarz Laszlo Biró zaprezentował światu prototyp znanego nam dziś długopisu. Udoskonalił on technologię znaną z wynalezionego w Stanach Zjednoczonych pióra kulkowego. Atrament użyty w piórze rozmywał się i rozlewał, utrudniając prace, Biró, który już wcześniej zauważył, że farba drukarska znacznie szybciej schnie i nie rozmazuje się, z pomocą swojego brata chemika, przygotował taki tusz, który łączył właściwości farby oraz atramentu. Z konstrukcji pióra, zaczerpnęli oni mechanizm kulkowy, który dobrze sprawdzał się do regulowania wypływu tuszu w długopisie.

Wojskowe początki kariery długopisów

Długopisy swój debiut miały w wojsku, gdzie zrobiły ogromną furorę. W czasie II wojny światowej alianccy piloci korzystali z nich, ponieważ nie reagowały na zmiany ciśnienia w kabinie samolotów. Laszlo Biró odsprzedał patent swojego wynalazku Marcelowi Bich, który był założycielem znanej dziś na całym świecie firmy BIC. Bich dopracował prototyp Biró i zaczął produkować go na masową skalę, co pozwoliło mu dorobić się fortuny. Tanie plastikowe długopisy opanowały cały świat i zostały z nami do dziś.

Długopisy kiedyś a dziś

Dziś długopisy możemy kupić niemal w każdym sklepie, kiosku, stacji benzynowej czy drogerii. Mają fantazyjne kształty, kolory i formy, a ich budowa pozwala na trwale i wygodne użytkowanie. Początki długopisu to prosty plastikowy korpus z wkładem piszącym, dziś mamy do wyboru długopisy plastikowe, długopisy metalowe, a nawet długopisy papierowe – które są odpowiedzią na rozprzestrzeniający się eko-trend. Poza materiałem oraz formą korpusu producenci zapewniają nam różne kolory wkładów piszących. Możemy korzystać z cienkopisów, długopisów żelowych, tradycyjnych długopisów kulkowych i innych fantazyjnych mechanizmów, którymi wabią nas producenci. Aby zwiększyć nasz wygodę korzystania z długopisów, ich konstruktorzy prześcigają się w wymyślaniu maksymalnie ergonomicznego kształtu, który zapewni jak najlepszy komfort pracy. Laszlo Biró prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważny wynalazek wymyślił, jak istotne dla ludzi będzie zwykłe, plastikowe narzędzie piśmiennicze. Można przypuszczać, że drugi raz nie zdecydowałby się na odprzedanie patentu, na narzędzie, które tak mocno wpłynęło na nasze życie.

Sprawdź też inne poradniki