Można powiedzieć, że technika tampodruku jest wprost idealna, jeśli chodzi o nadruki na długopisach. Używana jest właśnie do znakowania małych powierzchni. Pozwala na wierne przeniesienie projektu na różnorodne materiały, o różnych strukturach. Jest to tzw. technika druku pośredniego. Dlaczego pośredniego? Ponieważ pożądany wzór nie jest od razu przenoszony na element docelowy, tak jak bywa to chociażby w przypadku sitodruku. W technice tampodruku, jak sama nazwa poniekąd wskazuje, wykorzystywany jest tampon o kształcie dostosowanym do korpusu znakowanego długopisu lub jego elementu – najczęściej klipa.
Jak to się odbywa? Na początku, jak we wszelkich technikach drukarskich, należy przygotować matrycę. Jest to praca składająca się z kliku etapów. Pierwszym krokiem jest wydruk projektu na folii, którą przyklejamy na światłoczułej płytce. Po naświetleniu, na płytce pojawiają się wyżłobienia, nieco przypominające grawer. Jest to matryca z gotowym, idealnie przeniesionym z projektu wzorem. Matrycę pokrywa się farbą. Jej nadmiar usuwamy raklem. I to jest moment, kiedy można użyć silikonowego tamponu. Dociśnięty do matrycy tampon działa jak stempel. Odbity wzór można przenieść na przygotowany do znakowania długopis.
Zapewne wszystkie szczegóły techniczne nie są aż tak istotne dla osoby, która myśli po prostu o finalnym produkcie. Bardziej zasadne jest pytanie: co otrzymam? Jak to wpłynie na jakość zadruku i efekt końcowy? I tu wybór tampodruku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dla każdego, kto zamawia np. długopisy reklamowe plastikowe i chce je ozdobić swoim logotypem, nazwą, hasłem lub innym wzorem, ważna jest dokładność. Mówiąc o dokładności, mamy na myśli wierne odwzorowanie i przeniesienie na długopis tego, co na projekcie. Tampodruk sprawdza się w tym doskonale. To technika, dzięki której można nanieść nawet bardzo drobne elementy graficzne.
Kolejną zaletą tej techniki jest możliwość znakowania różnych pod względem faktur i kształtów powierzchni – nawet takich, które są nierówne, chropowate. Stosując tampodruk mamy pewność, że pożądany znak będzie dokładnie wypełniał np. drobne szczeliny. Poza tym, gama materiałów, na których można zastosować tę technikę, jest dość szeroka. Są to: wspomniany plastik, metal, szkło, ceramika, guma, drewno. Decydując się na tampodruk, nie musimy ograniczać się w wyborze przyborów piszących. Długopisy reklamowe metalowe, plastikowe, z gumowymi elementami, a także ołówki – wszystkie będą dobrze współpracować z tą techniką.
Ile kosztuje ta technika nadruku? Czy jeśli szukamy tanich długopisów z nadrukiem, tampodruk jest dobrym wyborem? Z pewnością tak. Przede wszystkim dlatego, że znakować można nawet mniejsze ilości długopisów – już od 100 szt. Koszty znakowania spadają wraz z zamówioną ilością. Tu trzeba zwrócić uwagę, że nanoszenie wzoru na długopisy metalowe jest nieco droższe niż w przypadku plastikowych modeli.